Stałe aparaty ortodontyczne można nosić w każdym wieku, ale jednak należy spełnić jeden warunek, którym jest posiadanie co najmniej sześciu własnych zębów w łuku. Ponadto wszystkie zęby jak i dziąsła muszą być zdrowe. Jeśli tak nie jest to najpierw trzeba je wyleczyć, usunąć kamień i osad.

Dla każdego z nas ważna jest estetyka. Z tego względu wiele osób decyduje się na aparat ortodontyczny. Jednak każdy stomatolog do którego udamy się po poradę odnośnie aparatów na zęby powie nam bez wahania, że ich zadaniem jest ustawianie zębów w prawidłowej pozycji. Prawidłowy zgryz zapobiega paradontozie, polepsza komfort jedzenia jednocześnie przedłużając życie naszych zębów.

Warto pamiętać o tym, że aby mieć proste zęby aparat ortodontyczny należy nosić przez określony przez stomatologa czas. Gdy nosimy aparat nazębny musimy zadbać o odpowiednią higienę. Gdy nosimy aparat musimy niekiedy unikać jedzenia lepkich pokarmów, bo szybko przedostają się pod elementy aparatu i przylegają do szkliwa zębów. Taka sytuacja jest dla nas bardzo niekomfortowa, zwłaszcza, gdy jesteśmy na jakimś ważnym spotkaniu. Wada zgryzu jest leczona za pomocą aparatu ortodontycznego.

Obecnie możemy zauważyć wzrost zakładanych aparatów nazębnych u osób dorosłych. Dzięki temu poprawiają wygląd zębów, a nawet zwiększają pewność siebie, która jest bardzo istotna w życiu zawodowym i osobistym. Co powoduje, że dorośli decydują się na aparaty ortodontyczne? Argumentów za jest sporo, ale do najważniejszych zalicza się to, że teraz dorosłym wypada nosić taki aparat. Dzisiejsze aparaty ortodontyczne, które założymy sobie u ortodonty są bardzo dyskretne, ponieważ składają się tylko i wyłącznie z zamków i elastycznych drucików. Można zatem powiedzieć bez ogródek, że aparat ortodontyczny jest dla zdrowia i urody! Nie trzeba się bać zakładania aparatu ortodontycznego, jest to zabieg prawie bezbolesny, a rozwój technologii daje ortodontom wiele różnych możliwości, aby uśmiech w każdym wieku był piękny i wyprostowany dla zdrowia i urody.