Wielu z nas boryka się od dzieciństwa z problemem żółtych zębów. Wciąż pogłębiamy swoje kompleksy, rzadko kiedy zwracamy uwagę na fakt, iż gwiazdy filmowe mające śnieżnobiały uśmiech, przeszły przez szereg zabiegów stomatologicznych. Stosujemy różnego rodzaju pasty wybielające, które przynoszą mierne efekty.


W łatwy i szybki sposób możemy pozbyć się swoich kompleksów, wybierając jedną z metod wybielania zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Do metod tych zaliczamy – wybielanie lampą Beyond oraz metodę nakładkową. W zależności od czasu jaki zamierzamy poświęcić na zabieg wybielania i jego sposobu, możemy dopasować którąś z metod do naszych potrzeb i upodobań.

WYBIELANIE ZĘBÓW LAMPĄ BEYOND – to zabieg łatwy i szybki wykonywany w gabinecie stomatologicznym podczas jednej wizyty. Składa się on z dwóch do trzech sesji 15 – 20 minutowych podczas, których nakłada się żel wybielający a następnie naświetla zęby lampą. Żel , który jest stosowany do tej metody to nadtlenek wodoru lub karbamidu o stężeniu 30 do 37 %. Metoda ta wymaga zabezpieczenia dziąseł, warg i błony śluzowej za pomocą substancji nazywanej koferdam, aby zapobiec podrażnieniom lub/i poparzeniu jamy ustnej.

Do zalet tej metody należy:

Wadą tej metody jest natomiast duże stężenie żelu powodujące nadwrażliwość zębów.

Drugą z metod wybielania jest METODA NAKŁADKOWA. Wybielanie rozpoczyna się wizytą w gabinecie stomatologicznym, gdzie pobierane są wyciski z dolnej i górnej szczęki w celu przygotowania w pracowni protetycznej nakładek, do których zostanie podany żel wybielający. Stężenie żelu jest dopasowywane przez dentystę indywidualnie w zależności od koloru zębów pacjenta i ich wrażliwości. Żele które stosuje się w domu mają niższe stężenie niż żele stosowane w gabinetach stomatologicznych do jednorazowego wybielania.

Powszechnie stosowanym żelem w tej metodzie jest żel firmy Opalescence. Jest to żel łagodny, nie powodujący nadwrażliwości. Na jedno wybielanie zębów metodą nakładkową zużywa się 2 do 3 strzykawki żelu, który otrzymuje się w gabinecie razem z nakładkami. Wybielanie to może trwać nawet do 2 tygodni. Efekty widoczne są stopniowo. Jeżeli po przeprowadzonym wybielaniu stwierdzimy, że efekt nie jest dla nas satysfakcjonujący zawsze można dokupić kolejną strzykawkę żelu i kontynuować zabieg. Nakładki z żelem zakłada się na noc. Mogą też być noszone kilka godzin dzienne.

Zaletą tej metody jest:

Wadą natomiast jest czas trwania zabiegu i konieczność noszenia nakładek, które mogą powodować dyskomfort.

Niezależnie jaką metodę wybielania wybierzemy, w obu przypadkach po zakończonym zabiegu należy stosować białą dietę. Po wybielaniu zęby są podatniejsze na absorbowanie barwiących składników pożywienia. Szczególnie należy unikać kawy, herbaty, czerwonego wina, sosu sojowego.

Ostateczny kolor po wybieleniu zębów utrwala się nawet do kilkunastu dni po zabiegu.

Autorem wpisu jest: manager Marta Niemiec-Fiutowska