Wiele osób marzy o białym i prostym uśmiechu. Obecnie stomatologia daje nam wiele sposobów, aby osiągnąć spektakularny efekt godzien gwiazdy filmowej.

UNIKAJ…
…picia mocnej kawy i herbaty, czerwonego wina, sztucznie barwionych napojów oraz oczywiście palenia papierosów, ponieważ na stan i kolor naszych zębów wpływa to co jemy i pijemy. Jeśli chcesz zachować naturalną biel zębów musisz szczególnie dbać o higienę jamy ustnej po spożyciu tych produktów lub całkowicie je ograniczyć. Co ważne, w okresie kształtowania się uzębienia przebarwienia mogą być spowodowane na przykład zbyt dużą dawką fluoru.

W DOMU…
…najważniejsza jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów pastą co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku (raz w tygodniu może to być pasta wybielająca), nitkowanie zębów przynajmniej wieczorem oraz płukanie ich po każdym myciu płynem. Ważna jest również wymiana szczoteczki co 2-3 miesiące. Te podstawowe działania pozwolą uchronić zęby przed próchnicą i zachować ich naturalną biel.

PAMIĘTAJ…
…o profilaktyce. Wykonywanie regularnych zabiegów higienizacji (scaling, piaskowanie i fluoryzacja) – raz na pół roku – pozwala zachować zdrowy i biały uśmiech oraz mocne dziąsła. Scaling i piaskowanie oczyszczą zęby z kamienia i osadu, a fluoryzacja wzmocni je.

POZNAJ…
…fachowe metody wybielania. Obecnie najpopularniejsze jest wybielanie metodą BEYOND oraz higienizacja. W ubiegłym roku, w naszym centrum wykonało je w sumie 2083 pacjentów. Wybielanie systemem BEYOND pozwala nam na rozjaśnienie koloru zębów do 8 tonów. Lekarz wybiera z pacjentem odpowiedni ton i przeprowadza zabieg, który jest zarówno tak samo skuteczny jak i bezpieczny, ponieważ wykorzystuje światło zimne, które nie podwyższa temperatury zęba i nie prowadzi do powikłań związanych z jego nadwrażliwością lub obumarciem.

UZYSKAJ…
…dłuższy efekt wybielania. Dzięki zastosowaniu przez pierwsze 48 godzin po zabiegu tak zwanej białej diety, która składa się na przykład z drobiu, ryb, białego pieczywa i makaronów, twarogów, serów białych. Unikaj barwiących potraw i napojów, a w razie konieczności używaj do picia słomki, która pomoże ograniczyć kontakt z barwiącymi płynami. Unikaj również barwiących potraw i płynów wymienionych powyżej. Stosuj delikatne pasty wybielające przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu.

DODATKOWO…
…przed wielkim wyjściem zastosuj domowe wybielanie nakładkowe, które polega na aplikacji żelu do specjalnej nakładki, którą zakładamy na zęby. Aktywne składniki żelu rozkładają się uwalniając tlen, który jest wchłaniany przez szkliwo i zębinę, co z czasem prowadzi do rozjaśnienia koloru zębów.

NIEZŁA Z CIEBIE…
…aparatka. Przeszkodą w uzyskaniu śnieżnobiałego uśmiechu może być również nierówny zgryz, dlatego jeśli marzysz o hollywoodzkim uśmiechu polecam założenie aparatu stałego. Dla wielu osób stał się on pewnym rodzajem manifestacji własnej osobowości oraz propagowania dbania o swoje zdrowie (krzywy zgryz może prowadzić do wielu chorób zębów i przyzębia). Teraz czas na Ciebie!

UŚMIECHNIJ SIĘ…
…jak gwiazda. Jeśli chcesz uzyskać efekt z pierwszych stron gazet odpowiedzią dla Ciebie jest zastosowanie licówek. Licówki ceramiczne są bardzo cienkie, lecz ich główną cechą jest trwałość. Dzięki specjalnemu cementowi, za pomocą którego są przyklejane do powierzchni zęba, mogą pozostać bez oznak ścierania nawet przez okres 10 lat. Porcelana, z której są tworzone zapewnia najwyższej jakości estetykę wykonania. To rozwiązanie stosujemy, gdy chcemy poprawić kształt i kolor zębów..

Autorem wpisu jest: Lekarz Stomatolog BOGDAN CIĄŻYŃSKI