Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

 

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną w stomatologii zajmującą się zabiegami chirurgicznymi.

 

Do zabiegów tych zaliczamy:

  • ekstrakcję zęba (usunięcie, wyrwanie zęba z zębodołu za pomocą odpowiednich narzędzi) – zalecana jest w sytuacji, gdy nie ma już możliwości leczenia zęba zachowawczo, endodontycznie ( kanałowo) czy też periodontologicznie. Zalecenia do usunięcia zęba mogą występować również z przyczyn kardiologicznych lub ortodontycznych.
  • resekcję – jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia, dzięki temu zabiegowi można usunąć ziarninę otaczająca ząb.
  • chemisekcję – jest to zabieg polegający na odcięciu połowy zęba w trzonowcach dolnych.
  • radectomia – jest to zabieg polegający na usunięciu jednego korzenia w zębie wielokorzeniowym. Zabieg ten stosuje się w przypadku, gdy jeden z korzeni jest w znacznym stopniu zniszczony a pozostałe korzenie są zdrowe.
  • usunięcie zębów mądrości – zęby mądrości tzw. ósemki nie zawsze prawidłowo wyrastają, czasami są skierowane w stronę łuku zębowego, co powoduje stłoczenie zębów i wady zgryzu, lub zostają zatrzymane pod dziąsłem co wymaga usunięcia chirurgicznego

 

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest wnikliwa konsultacja chirurgiczna, oraz wykonanie zdjęcia pantomograficznego lub punktowego.

Translate »