Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

 

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną w stomatologii zajmującą się zabiegami chirurgicznymi.

 

Do zabiegów tych zaliczamy:

  • ekstrakcję zęba (usunięcie, wyrwanie zęba z zębodołu za pomocą odpowiednich narzędzi) – zalecana jest w sytuacji, gdy nie ma już możliwości leczenia zęba zachowawczo, endodontycznie ( kanałowo) czy też periodontologicznie. Zalecenia do usunięcia zęba mogą występować również z przyczyn kardiologicznych lub ortodontycznych.
  • resekcję – jest to zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia, dzięki temu zabiegowi można usunąć ziarninę otaczająca ząb.
  • chemisekcję – jest to zabieg polegający na odcięciu połowy zęba w trzonowcach dolnych.
  • radectomia – jest to zabieg polegający na usunięciu jednego korzenia w zębie wielokorzeniowym. Zabieg ten stosuje się w przypadku, gdy jeden z korzeni jest w znacznym stopniu zniszczony a pozostałe korzenie są zdrowe.
  • usunięcie zębów mądrości – zęby mądrości tzw. ósemki nie zawsze prawidłowo wyrastają, czasami są skierowane w stronę łuku zębowego, co powoduje stłoczenie zębów i wady zgryzu, lub zostają zatrzymane pod dziąsłem co wymaga usunięcia chirurgicznego

 

Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest wnikliwa konsultacja chirurgiczna, oraz wykonanie zdjęcia pantomograficznego lub punktowego.

Lekarze stomatolodzy
cichanowicz

MACIEJ CICHANOWICZ

Chirurgia, Stomatologia zachowawcza

 

Lek. dent. Maciej Cichanowicz ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Staż podyplomowy odbył w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Bytomiu. Zdobywał tam również praktyczną wiedzę z dziedziny stomatologii. W latach 2014-2015 obejmował stanowisko młodszego wykładowcy w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie prowadził zajęcia ze studentami. Obecnie doktor jest w trakcie specjalizacji z chirurgii szczękowo-twarzowej. Odbywa ją na Oddziale Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Doktor Cichanowicz to ambitny młody stomatolog, odnajdujący się nie tylko w indywidualnej praktyce, ale również w zespole. Regularnie uczestniczy w licznych specjalistycznych szkoleniach, kursach, ponadto bierze udział w konferencjach poświęconych zagadnieniom z dziedziny chirurgii stomatologicznej i periodontologii. Między innymi, ukończył indywidualne szkolenie implantologiczne systemu Alpha Bio Tec. Lek. dent. Maciej Cichanowicz przeprowadza szeroki zakres procedur z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Zajmuje się także periodontologią.

pawel-zawadzki-stomatolog-krakow-

PAWEŁ ZAWADZKI

Chirurgia, Implantologia, Stomatologia zachowawcza

 

Lek. dent. Paweł Zawadzki to absolwent kierunku Lekarsko – Dentystycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie studiów był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Staż podyplomowy ukończył w Uniwersyteckiej Klinice Stomatologicznej w Krakowie. Systematycznie uczestniczył w licznych sympozjach, kongresach i konferencjach naukowych, czego potwierdzeniem są posiadane przez niego dyplomy i certyfikaty. Lek. dent. Paweł Zawadzki przeprowadza zabiegi z zakresu implantologii. Zajmuje się również procedurami z dziedziny chirurgii stomatologicznej.

Translate »