Wszyscy pamiętamy lata 80-te i obowiązkowe zabiegi fluoryzacyjne w szkole, kiedy to każdy uczeń ze szczoteczką w dłoni czekał na możliwość wyrwania się z lekcji i grzecznie podążał za higienistką do szkolnej łazienki w celu fluoryzacji zębów. Fluoryzacja była wtedy kojarzona z czymś nieprzyjemnym i przymusowym.
W dzisiejszych czasach fluoryzacja jest zabiegiem ogólnodostępnym, który można wykonywać nie tylko w gabinecie dentystycznym ale również w domu. Co więcej preparaty zawierające fluor mają przyjemny smak i zapach.
Fluoryzacja jest zabiegiem wspomagającym walkę z próchnicą. Poprzez nałożenie na zęby preparatu o dużym stężeniu fluoru uzyskuje się wzmocnienie zębów. Fluor w połączeniu ze szkliwem tworzy barierę ochronną przeciw bakteriom powodującym choroby szkliwa i zębów. Oprócz tego, że fluor zaburza metabolizm bakterii wszechobecnych w płytce nazębnej, zamyka odkryte kanaliki zębowe, dzięki czemu zmniejsza nadwrażliwość zębów. Ze względu na właściwości bakteriobójcze fluor wykorzystywany jest nie tylko w preparatach do fluoryzacji, ale także w pastach do zębów.
Fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym jest wykonywana z użyciem preparatów w postaci lakieru – zabieg ten to lakierowanie zębów; żelu lub pasty aplikowanej za pomocą szczoteczki lub gumki; pianki nakładanej na zęby poprzez założenie specjalnych gumowych łyżek.
Działanie wszystkich w/w preparatów jest takie samo, jednakże najlepsze efekty daje zastosowanie lakieru, gdyż najdłużej utrzymuje się na zębach. Niestety ten rodzaj zabiegu nie należy do przyjemnych, ponieważ zostawia uczucie szorstkiego nalotu na zębach. Najprzyjemniejszym rodzajem fluoryzacji jest piankowanie, ze względu na możliwość wyboru smaku pianki. Ten zabieg jest ulubionym zabiegiem dentystycznym dzieci.
Zabieg fluoryzacji może być połączony z innymi zabiegami profilaktycznymi, zapobiegającymi próchnicy, do których zaliczamy usuwanie kamienia nazębnego – tzw. skaling oraz piaskowanie. Zabiegi te powinny być wykonywane systematycznie co najmniej raz w roku. U osób podatnych na próchnicę zabiegi higienizacyjne z fluoryzacją powinny być wykonywane co 6 miesięcy.
Autorem wpisu jest: manager Marta Niemiec-Fiutowska