Kiedy z przyczyn naturalnych lub losowych dochodzi u nas do znacznego uszkodzenia lub utraty uzębienia z pomocą przychodzi nam nowoczesna protetyka. Najnowsze technologie protetyczne pozwalają na odtworzenie pierwotnego stanu uzębienia. W pełni naturalny wygląd jamy ustnej z zachowaniem linii szczęki zapewniają komfort i przywracają pewność siebie. Profesjonalne centra stomatologiczne zapewniają swoim pacjentom szeroki wybór możliwie najlepszych rozwiązańdopasowane do ich potrzeb. W razie potrzeby możesz skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości jakie daje współczesna protetyka.

Protezy

Protezy dzielimy na całkowite lub częściowe. Ich zadaniem jest zastąpienie naturalnych zębów i przywrócenie podstawowych funkcji żucia, prawidłowej artykulacji oraz estetykę wyglądu. Protezy częściowe wykorzystują naturalne zęby pacjenta jako podporę, której nie ma przy zastosowaniu protezy całkowitej, którą na miejscu utrzymuje tak zwany efekt kapilarny, czyli obecność śliny pomiędzy płytą protezy, a błoną śluzową oraz podciśnienie i adhezja. Mikroprotezywykonane z akrylu stosujemy, gdy uzupełniamy maksymalnie 3 ubytki zębowe. Akryl pozwala lepiej utrzymać się protezie oraz wpływa na jej estetykę.

Choć proteza nie jest rozwiązaniem najbardziej estetycznym i wygodnym, a przy dłuższym stosowaniu prowadzi do całkowitego zaniku kości, co może powodować dyskomfort  – dużym plusem jest jej cena

Korony

Korona to element stały zakładany pacjentowi w miejsce powstałego ubytku zębowego. To rodzaj odbudowy protetycznej osadzony w koronie zęba naturalnego lub wkładzie koronowo-korzeniowym, w przypadku wcześniejszego leczenia kanałowego. Koronę zakłada się na stałe – nie ma możliwości jej wyjęcia, aby w pełni przykryła i niejako zastąpiła uszkodzony ząb. Dzięki temu wzmacnia go, poprawia estetykę zmieniając nieco jego kształt lub wyrównanie. Materiały, z których wykonana jest korona pozwalają na wręcz idealne dobranie ich odcienia do naturalnego koloru zębów.Korony wykazują wysoką wytrzymałość mechaniczną, dobrą szczelność, trwałość, nie wymagają obszernego szlifowania zęba naturalnego, są rozwiązaniem bardzo estetycznym, zachowują swoją barwę, nie powodują reakcji zapalnych i alergicznych. Korony kompozytowe posiadają wierzchnią warstwę, która imituje naturalne szkliwo. Najnowszym osiągnięciem stomatologii są korony ceramiczne na podbudowie z cyrkonu, które są w pełni biozgodne. Różnorodność koron (metalowe, ceramiczne na podbudowie z metalu, ceramiczne na podbudowie z cyrkonu, pełnoceramiczne i kompozytowe) sprawia, że każdy znajdzie taką koronę, która będzie odpowiadała jego warunkom finansowym. Jakie wady mają korony? W przypadku koron metalowych może przeszkadzać ich metaliczny kolor i przewodzenie bodźców termicznych, korony metalowo-ceramiczne, w zależności od rodzaju stopu z jakiego zostały wykonane, mogą powodować zszarzenie dziąsłai metaliczny posmak w ustach oraz alergie.

Mosty

To niewątpliwie jedna z najlepszych metod uzupełnieniaczęściowych ubytków zębowych. Zakłada się je na stałe. Ich zaletą jest to, ze nie zajmują w jamie ustnej więcej miejsca niż zęby naturalne. Przenoszą siłę żucia w sposób fizjologiczny przez co nie odczuwamy dyskomfortu podczas ich stosowania. Umożliwiają odbudowę prawidłowego zgryzu oraz zapobiegają zanikowi kości. Każdy most składa się z filarów, w postaci zębów znajdujących się obok ubytku i przęsła, które stanowi sztuczny ząb osadzony w luce. Mostysą rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od ruchomych protez i tańszym od implantów, dlatego stanowią optymalne rozwiązanie.

Implanty

Implant to nic innego jak sztuczny korzeń wykonany z tytanu, który wykazuje wysoką wytrzymałość mechaniczną i jest doskonale tolerowany przez nasz organizm. To jedno
z najbardziej naturalnych, wygodnych i trwałych rozwiązań nowoczesnej stomatologii. Implant zrasta się z kością na stałe zastępując korzeń utracony w różnych okolicznościach. Stanowi podporę dla przyszłej odbudowy protetycznej. Dzięki implantom możesz na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem oraz swobodą spożywania posiłków, co zdecydowania ułatwi Ci codzienne życie. Ich zalety to trwałość, wygoda i stabilność użytkowania, najlepsze zastępstwo naturalnego zęba, polepszenie funkcji żucia, ogólnej estetyki twarzy oraz wymowy, zapobieganie permanentnemu zanikowi kości, brak reakcji alergicznych. Choć implanty nie są tanim rozwiązaniem należy je traktować jak inwestycję, która zwróci się dzięki wysokiej jakości ich wykonania. Minusem wyboru tej metody uzupełnienia ubytku jest długi czas leczenia, który może trwać nawet kilka miesięcy. Musimy też liczyć się z ryzykiem odrzucenia implantu przez organizm.