Most protetyczny jest to rodzaj uzupełnienia braków zębowych cementowany na stałe. Za pomocą mostów jesteśmy w stanie odbudować pojedyncze lub mnogie braki między zębowe. Przed rozpoczęciem leczenia musimy wykonać szczegółową diagnostykę rentgenowską. Niekiedy konieczne będzie leczenie kanałowe zębów / zęba będącego przyszłym filarem. Aby zastosować most konieczne staje się oszlifowanie zębów sąsiadujących z uzupełnianym odcinkiem, gdzie brakuje zębów. Po założeniu mostu zęby wyglądają naturalnie gdyż kolor porcelany dobierany jest do koloru innych zębów.
Most Porcelanowy
- mosty na podbudowie metalowej ze stali nieszlachetnej – podbudowę stanowią stopy metali nieszlachetnych takie jak : nikiel, kobalt. Są to najczęściej wykonywane rodzaje mostów. Podbudowa metalowa zapewnia wystarczającą wytrzymałość mechaniczną. Zadowalający efekt estetyczny uzyskujemy w okolicach zębów bocznych. W obrębie zębów przednich efekt ten może być jednak niewystarczający. U osób uczulonych na niektóre metale nie wykonujemy takich mostów .
- mosty na podbudowie metalowej ze stopów metali szlachetnych : złoto , srebro , platyna – tutaj również wytrzymałość mechaniczna jest zapewniona. Dzięki właściwościom metali szlachetnych uzyskujemy jednak zdecydowanie lepszy efekt kosmetyczny. Na uwagę zasługuje również aspekt bakteriobójczy ( bakteriostatyczny ) wysokoprocentowych stopów złota – są to materiały najbardziej biokompatybilne. Pozwala nam to uzyskać bardzo dobrą szczelność uzupełnienia oraz praktycznie nie stwierdza się uczuleń na tego rodzaju odbudowy.
- mosty na podbudowie cyrkonowej – jest to rodzaj odbudowy łączący pozytywne aspekty wymienionych wyżej uzupełnień. Tlenek cyrkonu jest bardzo wytrzymałym materiałem o czym świadczy chociażby fakt, iż wykorzystywany jest w tej chwili m.in. w technologii kosmicznej. Dzięki swoim właściwościom zapewnia najlepszy efekt kosmetyczny oraz rewelacyjną wytrzymałość. Stosujemy go zatem zarówno do wykonywania mostów w obrębie zębów przednich i bocznych. Nie wywołuje uczuleń
- most na implantach – w tego rodzaju odbudowie jako filary do mostu wykorzystujemy wszczepione wcześniej implanty.
Etapy wykonywania mostów.
Planując wykonanie mostu należy dysponować ok 2 tygodniowym okresem czasu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt że ilość wizyt może się zwiększyć.
- Pierwsza wizyta to konsultacja z lekarzem oraz przygotowanie zębów pod most. Na tej wizycie pobierane są wyciski do wykonania modeli.
- Druga wizyta – to przymierzanie podbudowy mostu oraz dobieranie koloru.
- Trzecia wizyta – cementowanie gotowego mostu.
Jest to podstawowy schemat wykonywania mostów protetycznych. Zaplanowanie wizyt , przebieg leczenia oraz koszty konsultujemy indywidualnie z pacjentem. Pamiętajmy, że tego rodzaju praca wykonywana jest na lata i zależy nam na jak najlepszej jakości i estetyce tak więc pośpiech nie jest tutaj wskazany.
Most Kompozytowy (Adhezyjny):
Mosty kompozytowe należą do grupy połączeń adhezyjnych wykorzystujących mikro połączenia wytrawionej powierzchni szkliwa z kompozytowymi systemami łączącymi. Metoda polega na wymodelowaniu w jamie ustnej sztucznego zęba z kompozytu. Przy sprzyjających warunkach istnieje możliwość wykonania mostu kompozytowego wzbogaconego o licówkę porcelanową. Zazwyczaj nimi głównie braki siekaczy bocznych górnych.
Zaletą tej metody jest brak konieczności szlifowania zdrowych zębów, co nadaje takim rozwiązaniom charakter odwracalny. Ponadto może być wykorzystana z powodzeniem w sytuacjach, gdzie inne metody nie mogą być zastosowane, np. z braku odpowiedniej ilości miejsca na implant lub kiedy konieczność szlifowania zębów pod most klasyczny byłaby zbyt okaleczająca, czy też z powodu zbyt wysokiej ceny. System uzupełniania na stałe brakującego zęba ogranicza się do jednej dwugodzinnej wizyty.
Most z włókna szklanego:
Most na włóknie szklanym jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą oszlifowania zębów sąsiednich jak ma to miejsce w przypadku klasycznych mostów porcelanowych. Te rozwiązanie polega na przyklejeniu do zębów sąsiadujących z brakiem zębowym włókna szklanego i odbudowanie na nim korony kompozytowej. Metoda ta umożliwia uzupełnienie luki od razu po ekstrakcji, jako rozwiązanie tymczasowe. Nieodpartą zaletą mostu na włóknie szklanym jest fakt, że może być on zrobiony już na jednej wizycie w gabinecie stomatologiczny, a koszt jest stosunkowo niższy . Most adhezyjny wykonywany jest w przypadku braku jednego zęba.