Wybór lekarza dentysty zwykle podejmujemy pochopnie. Najczęściej, gdy czujemy, że z naszymi zębami dzieje się coś niedobrego. Na co najczęściej zwracamy uwagę dokonując wyboru? Cena, gabinet w okolicy naszego miejsca zamieszkania, promocje. Rzadko przeglądamy certyfikaty, dyplomy i zaświadczenia, które potwierdzają profesjonalizm lekarza stomatologii, a które można coraz częściej przeglądać na stronach www, czy w samych centrach stomatologicznych. Co więcej, z góry zakładamy, że jeśli ktoś otworzył gabinet oznacza to, że jest specjalistą i nie zawsze zwracamy uwagę na to czy taki dentysta zachowuje się profesjonalnie, dba o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Niestety często zdarza się tak, że za promocjami i kolorowym sprzętem dentystycznym naszego dentysty z „klatki obok” kryją się brak profesjonalizmu i poważne zaniedbania.

Jeszcze kilka lat temu specjaliści w Polsce uważali, że aż 75 proc. zakażeń wirusem HIV i HCV może mieć swoje źródło w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych i salonach tatuażu. Jak zatem sprawdzić czy oddajemy się w ręce osoby wykwalifikowanej, która zapewni nam komfort i bezpieczeństwo? Na co powinniśmy tak naprawdę zwrócić uwagę podczas wykonywania zabiegów przez lekarza dentystę?

Pierwsze wrażenie ma znaczenie. Jeśli wchodzisz do schludnego pomieszczenia, które pachnie świeżością, a przed wizytą możesz skorzystać z jednorazowej szczoteczki i pasty do zębów, które są przygotowane dla Ciebie w łazience – lub stomatolog prosi, abyś chwilę poczekał, bo właśnie przygotowuje gabinet do Twojej wizyty – są to oznaki, które mogą świadczyć o profesjonalnym i odpowiedzialnym podejściu do pacjentów.

Po drugie aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest sterylność narzędzi, którym wykonywany jest zabieg dentystyczny. Pamiętaj, że źle wysterylizowany i odkażony sprzęt może być powodem groźnych – śmiertelnych chorób. Chwila nieuwagi i plamka krwi, która pozostała na przykład na zgłębniku, którego dentysta użyje przy zabiegu kolejnego pacjenta i może dojść do infekcji. Jednak pamiętaj, że odrobina czujności z Twojej strony może temu zapobiec. Obserwuj, czy dentysta zmienia wiertła, czy otwiera nowe opakowanie z igłami, a jeśli nie jesteś tego pewien – po prostu zapytaj i poproś, aby zmienił je przy tobie, otwierał sprzęt medyczny jednorazowego użytku na Twoich oczach – przecież chodzi tu o Twoje zdrowie. Pytaj i nie bój się zwracać uwagę na kwestie, które budzą Twój niepokój. Poproś również o  jednorazowe ustniki do popularnego „śledzia”, czyli ślinociągu. Nawet tak z pozoru blacha kwestia jak kubeczki jednorazowe, z których pijesz wodę, aby przepłukać jamę ustną w trakcie zabiegu, w gabinecie stomatologicznym, maja ogromne znaczenie.

Po trzecierękawiczki ochronne. Dzięki nim stomatolog chroni siebie i swojego pacjenta. Należy jednak pamiętać, że podczas wykonywania zabiegu nie może mieć kontaktu z przedmiotami, które w nim nie uczestniczą. Brak profesjonalizmu lub zwykła nieuwaga mogą sprawić, że podczas zabiegu stomatolog dotknie np. klawiatury komputera chcąc sprawdzić na monitorze stan zębów na zdjęciu RTG, otwiera drzwi, odbiera telefon. W takiej sytuacji masz prawo przerwać zabieg i poprosić o założenie nowej, sterylnej pary rękawiczek, gdyż osadzone na tych przedmiotach siedliska wirusów i bakterii mogą powodować zapalenie wątroby typu A, biegunki, wirusowe zapalenie gardła.

Choć choroby, infekcje i zakażenia, którymi możemy się zarazić podczas wizyty u dentysty są groźne to jednak wiedząc na co należy zwrócić największą uwagę jesteśmy w stanie łatwo się przed nimi obronić. Będąc świadomym pacjentem może warto wybierać profesjonalne centra stomatologiczne, zamiast osiedlowych gabinetów w prywatnych mieszkaniach? Centrum stomatologiczne to nie tylko wykwalifikowany personel medyczny, który kompleksowo zajmie się problemami, z którymi przychodzi pacjent, ale również osoby dbające owizerunek takiego centrum, a więc o czystość danego miejsca, stałe podnoszenie jakości usług i kwalifikacji zawodowych zatrudnionego personelu, a przede wszystkim zadowolenie i komfort pacjenta – jego potrzeby i poczucie bezpieczeństwa.

Centra stomatologiczne również  różnią się od siebie, dlatego warto sprawdzić czy placówka zaopatrzona jest w nowoczesny system do sterylizacji narzędzi, który chroni przed zakażeniem, rentgen, cyfrowy system diagnostyki radiologicznej, który pozwala na wykonanie cyfrowego zdjęcia już w trakcie zabiegu, mikroskopy i systemy endodontyczne, które pomagają w dokładnym wypełnieniu kanałów zębowych, czy mikrosilniki chirurgiczne i implantologiczne, które pomogą w precyzyjnym umieszczeniu implantu w kości.

A wszystko to, aby zapewnić pacjentom profesjonalną pomoc na najwyższym poziomie oraz zadbać o ich zdrowie, komfort i poczucie bezpieczeństwa, co sprawi, że zarówno przed jak i po wizycie w gabinecie nie będzie opuszczał ich promienny i zdrowy uśmiech.