Wkrótce rozpoczną się wakacje. Jest to czas, w którym zapominamy o troskach
i obowiązkach i skupiamy się na odpoczynku. Nie pozwólmy, aby błogi czas relaksu popsuł nam niespodziewany ból zęba. Jak zadbać o zęby przed i w czasie urlopu podpowiada Bogdan Ciążyński – lekarz stomatolog.


Nie zwlekaj z wizytą kontrolną

Jeśli na wizytę kontrolną wybierzesz się zbyt późno może się okazać, że przed wyjazdem nie zdążysz wyleczyć ubytków, które popsują Twój wyjazd. Zadbaj więc o to, aby umówić wizytę na kilka tygodni przed planowanym urlopem. Dzięki temu ewentualne problemy z zębami czy dziąsłami uda się w porę wyleczyć.

Pamiętaj, że wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych w jamie ustnej i jeśli rozpoczął się już proces rozpadu miazgi czy martwica zęba może to doprowadzić do bólu, obrzęku, a nawet wysokiej temperatury. Wizyta u dentysty na przykład w obcym kraju może znacznie uszczuplić wakacyjny budżet. Zadbaj wiec o zęby przed wyjazdem.

Aktywny urlop wymaga zdrowych zębów

Nurkujesz? Chodzisz po górach? Latasz samolotem? Gwałtowna zmiana ciśnienia może wywołać nieprzyjemny ból i uczucie rozpierania, jeśli leczone zęby są źle wypełnione, martwe lub z ubytkami. Stomatolog sprawdzi czy nie ma takiego zagrożenia i zadba, aby ewentualne problemy zniknęły.

Zachowaj ostrożność

To właśnie podczas wakacji wzrasta ilość wizyt w gabinetach stomatologicznych osób z urazami lub ubytkami zębów. Gry sportowe, jazda na rolkach, wspinaczka, jazda na rowerze, skoki do wody mogą być powodem częściowych złamań zębów, utraty zębów czy części korony. Zachowaj wiec ostrożność, a w razie konieczności niezwłocznie udaj się do gabinetu stomatologicznego.

Śnieżnobiały uśmiech

Przed urlopem zadbaj o piękny, biały uśmiech, który idealnie skomponuje się z wakacyjną opalenizną. Urlop to często czas spędzany w grupie oraz czas poznawania nowych osób. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego zachęcam do skorzystania z zabiegów higienizacji lub wybielania, które pozwolą oczarować przyjaciół śnieżnobiałym uśmiechem, który doda Ci pewności siebie.

Zapomnij o problemach – pamiętaj o higienie!

Urlop to okres, w którym głównym zadaniem do wykonania jest relaks. Pamiętaj jednak, że nie należy robić sobie urlopu od higieny jamy ustnej. Wakacje to czas, w którym bardzo często podjadamy między posiłkami, pozwalamy sobie na jedzenie i picie rzeczy, które nie są zdrowe dla naszych zębów – takich jak lody, słodycze, napoje gazowane czy większa niż zwykle ilość alkoholu. Mamy do tego prawo-jesteśmy na urlopie – jednak pamiętaj o regularnym i częstym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu zębów, a jeśli nie masz ich pod ręką, także o żuciu gumy bez cukru. Zadbaj, aby w Twojej kosmetyczce znalazły się te przybory. Dzięki temu pierwszych dni po urlopie nie będziesz musiał spędzić na fotelu dentystycznym.

Uzupełniaj płyny

W trakcie upałów pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Zalecam picie co najmniej 2 litrów. Dzięki temu zapewnisz prawidłowe funkcjonowanie całemu organizmowi, dostarczysz jamie ustnej odpowiedniej ilości śliny, która pomoże zwalczyć zagrożenie próchnicy opłukując zęby i utrzymując odpowiednie pH.

Wakacje są po to, aby odpocząć i nabrać sił do kolejnych wyzwań, dlatego nie pozwólmy, aby cokolwiek nam je popsuło, a tym bardziej, aby był to popsuty ząb. Jeśli odpowiednio wcześnie umówisz się na wizytę kontrolną, a podczas urlopu będziesz pamiętał o właściwej higienie jamy ustnej, nawadnianiu organizmu oraz zachowasz ostrożność podczas zabaw i uprawiania sportu gwarantuję, że piękny i zdrowy uśmiech będzie Ci towarzyszył nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok.