Protetyka

Protetyka

 

Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest odtworzenie pierwotnego stanu uzębienia przed utratą naturalnych zębów. Protetyka pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu jamy ustnej i stwarza możliwość odbudowy utraconych bądź uszkodzonych zębów. W zależności od potrzeb klienta dobieramy możliwie najlepsze rozwiązania, spośród wielu możliwości, jakie stwarza ta dziedzina. Protetyka przychodzi z pomocą kiedy mamy do czynienia ze znacznym uszkodzeniem lub utratą zębów. Zadaniem protetyka jestodtworzenie pierwotnego stanu zębów. Istnieje wiele możliwości jakie oferuje protetyka, np.:

 

Protezy

 

Protezy całkowite lub częściowe zastępują naturalne zęby i mają za zadanie przywrócić funkcje żucia, prawidłową artykulację oraz estetykę wyglądu pacjenta.  Protezy częściowe wykorzystują jako podporę naturalne zęby pacjenta – w przeciwieństwie do protezy całkowitej. W tym przypadku protezę na miejscu utrzymują przede wszystkim efekt kapilarny (obecność śliny pomiędzy płytą protezy, a błoną śluzową), a także podciśnienie i adhezja.
Przy dłuższym użytkowaniu całkowite protezy prowadzą do zaniku kości, co może powodować ruchliwość protezy i dyskomfort. W naszej klinice stosujemy protezy całkowite Ivoclar i Kulzer.

 

Proteza częściowa szkieletowa nylonowa lub akrylowa to jedno z najtańszych uzupełnień braków zębowych. Mocuję się ją za pomocą elementów kotwiczących –  elastycznych i sztywnych. (np. zasuw, zatrzasków, zespoleń kładkowych czy koron teleskopowych).

 

W przypadku systemu koron podwójnych (koron teleskopowych) wyeliminowano nieestetyczne klamry, a korona chroni zęby filarowe przed dalszym rozkładem próchnicowym. Połączenie ruchomych i stałych elementów protezy zapewnia wysoki komfort podczas noszenia i żucia. Protezy te działają także jak szyna, ponieważ w wyniku takiego połączenia siły działające podczas żucia przenoszone są na zachowane uzębienie. Te wysokiej jakości protezy złożone stanowią często jedyną możliwość zaopatrzenia, gdy braki skrzydłowe nie pozwalają na wykonanie stałego mostu. W naszej klinice do wykonania protez częściowych wykorzystujemy materiały firmy Mifam. Mikroprotezy stosujemy, gdy uzupełniamy maksymalnie 3 ubytki zębowe. Wykonane z akrylu, który pozwala lepiej utrzymać się protezie oraz wpływa na estetykę protezy.

 

Korony

 

Korona to element stały zakładany pacjentowi w miejsce powstałego ubytku zębowego. Korona służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego wygląd, kształt lub wyrównanie. Korona może zostać także umieszczona na wierzchołku implantu, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją zastępuje ząb. Obecnie materiały, z których są wykonane korony pozwalają idealnie dobrać ich kolor do naturalnego koloru zębów pacjenta.

 

Wkłady

 

Wzmacniają korzeń zęba i odbudowują utraconą koronę. Najczęściej mają postać metalowego sztyftu, który umieszczany jest w korzeniu (część korzeniowa wkładu) zęba, na który następnie nakładana jest korona (część koronowa wkładu).  Wkłady stosuje się przy zniszczonej lub złamanej koronie jeśli stan korzenia na to pozwala. Aby to ocenić lekarz prowadzący wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Jeśli korzeń jest odpowiednio długi oraz wyleczony kanałowo pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Wkład stanowi podporę dla umieszczenia nowej korony lub mostu. W naszej klinice stosujemy następujące wkłady:

  • Wkład koronowo-korzeniowy (indywidualny)
  • Wkład koronowo-korzeniowy (składany)
  • Wkład z włókna szklanego
Translate »