Protetyka

Protetyka

 

Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest odtworzenie pierwotnego stanu uzębienia przed utratą naturalnych zębów. Protetyka pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu jamy ustnej i stwarza możliwość odbudowy utraconych bądź uszkodzonych zębów. W zależności od potrzeb klienta dobieramy możliwie najlepsze rozwiązania, spośród wielu możliwości, jakie stwarza ta dziedzina. Protetyka przychodzi z pomocą kiedy mamy do czynienia ze znacznym uszkodzeniem lub utratą zębów. Zadaniem protetyka jestodtworzenie pierwotnego stanu zębów. Istnieje wiele możliwości jakie oferuje protetyka, np.:

 

Protezy

 

Protezy całkowite lub częściowe zastępują naturalne zęby i mają za zadanie przywrócić funkcje żucia, prawidłową artykulację oraz estetykę wyglądu pacjenta.  Protezy częściowe wykorzystują jako podporę naturalne zęby pacjenta – w przeciwieństwie do protezy całkowitej. W tym przypadku protezę na miejscu utrzymują przede wszystkim efekt kapilarny (obecność śliny pomiędzy płytą protezy, a błoną śluzową), a także podciśnienie i adhezja.
Przy dłuższym użytkowaniu całkowite protezy prowadzą do zaniku kości, co może powodować ruchliwość protezy i dyskomfort. W naszej klinice stosujemy protezy całkowite Ivoclar i Kulzer.

 

Proteza częściowa szkieletowa nylonowa lub akrylowa to jedno z najtańszych uzupełnień braków zębowych. Mocuję się ją za pomocą elementów kotwiczących –  elastycznych i sztywnych. (np. zasuw, zatrzasków, zespoleń kładkowych czy koron teleskopowych).

 

W przypadku systemu koron podwójnych (koron teleskopowych) wyeliminowano nieestetyczne klamry, a korona chroni zęby filarowe przed dalszym rozkładem próchnicowym. Połączenie ruchomych i stałych elementów protezy zapewnia wysoki komfort podczas noszenia i żucia. Protezy te działają także jak szyna, ponieważ w wyniku takiego połączenia siły działające podczas żucia przenoszone są na zachowane uzębienie. Te wysokiej jakości protezy złożone stanowią często jedyną możliwość zaopatrzenia, gdy braki skrzydłowe nie pozwalają na wykonanie stałego mostu. W naszej klinice do wykonania protez częściowych wykorzystujemy materiały firmy Mifam. Mikroprotezy stosujemy, gdy uzupełniamy maksymalnie 3 ubytki zębowe. Wykonane z akrylu, który pozwala lepiej utrzymać się protezie oraz wpływa na estetykę protezy.

 

Korony

 

Korona to element stały zakładany pacjentowi w miejsce powstałego ubytku zębowego. Korona służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego wygląd, kształt lub wyrównanie. Korona może zostać także umieszczona na wierzchołku implantu, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją zastępuje ząb. Obecnie materiały, z których są wykonane korony pozwalają idealnie dobrać ich kolor do naturalnego koloru zębów pacjenta.

 

Wkłady

 

Wzmacniają korzeń zęba i odbudowują utraconą koronę. Najczęściej mają postać metalowego sztyftu, który umieszczany jest w korzeniu (część korzeniowa wkładu) zęba, na który następnie nakładana jest korona (część koronowa wkładu).  Wkłady stosuje się przy zniszczonej lub złamanej koronie jeśli stan korzenia na to pozwala. Aby to ocenić lekarz prowadzący wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Jeśli korzeń jest odpowiednio długi oraz wyleczony kanałowo pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Wkład stanowi podporę dla umieszczenia nowej korony lub mostu. W naszej klinice stosujemy następujące wkłady:

  • Wkład koronowo-korzeniowy (indywidualny)
  • Wkład koronowo-korzeniowy (składany)
  • Wkład z włókna szklanego
Lekarze stomatolodzy
orczykowska

LUCYNA ORCZYKOWSKA – SŁOCZYŃSKA

Stomatologia estetyczna, Protetyka, Stomatologia zachowawcza

 

Lek. dent. Lucyna Orczykowska-Słoczyńska to specjalista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Sukcesywnie podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach oraz kursach. Lek. dent. Lucyna Orczykowska-Słoczyńska przeprowadza zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej. W zakres świadczonych przez nią usług wchodzi również implantoprotetyka.

slupinska

EWA SŁUPIŃSKA

Stomatologia estetyczna, Protetyka, Stomatologia zachowawcza

 

Lek. dent. Ewa Słupińska jest absolwentką stomatologii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ponadto ukończyła studia na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie. Systematycznie poszerza swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w licznych kursach oraz szkoleniach, była również uczestnikiem zagranicznych staży, w trakcie których doskonaliła umiejętności z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz stomatologii zachowawczej. Doktor Słupińska wyznaje zasadę, że lekarz powinien nieść pomoc osobom, które nie mogą sobie pozwolić na opiekę medyczną. Kilkakrotnie jako wolontariusz udzielała pomocy medycznej pacjentom m.in. w Indiach oraz Timorze Wschodnim (Archipelag Malajski). Lek. dent. Ewa Słupińska prywatnie jest pasjonatką zdrowego i aktywnego trybu życia. W wolnym czasie oddaje się podróżom oraz uprawia biegi długodystansowe. Posiada także uprawnienia instruktora narciarstwa PZN. Lek. dent. Ewa Słupińska w swojej codziennej praktyce lekarskiej świadczy usługi w zakresie stomatologii estetycznej.

szymanski

TOMASZ SZYMAŃSKI

Endodoncja, Stomatologia estetyczna, Implantologia, Protetyka, Stomatologia zachowawcza

 

Lek. dent. Tomasz Szymański, jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dyplom, tytuł lekarza dentysty oraz uprawnienia wykonywania zawodu uzyskał w 2010 roku. Jest lekarzem ambitnym, nieustannie aktualizującym wiedzę i doskonalącym umiejętności. Sukcesywnie podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych specjalistycznych szkoleniach. Wśród ukończonych przez niego kursów można wymienić szkolenia poświęcone tematyce najnowszych metod w leczeniu endodontycznym, protetycznym i implantologicznym oraz możliwości nowoczesnej stomatologii. Lek. dent. Tomasz Szymański wykonuje szereg zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, protetyki, implantologii oraz protetyki. Między innymi, zajmuje się leczeniem i zapobieganiem próchnicy, leczeniem endodontycznym, a także przeprowadza usługi w obrębie stomatologii estetycznej oraz odbudowy braków zębowych. W swoim gabinecie oferuje pomoc również pacjentom ze zmianami na błonach śluzowych jamy ustnej.

Translate »