W Polsce jest około 20 000 lekarzy dentystów funkcjonujących w zawodzie. Większość z nich posiada prywatne gabinety lub pracuje w centrach stomatologicznych. Jak na podstawie tak dużej liczby wybrać odpowiednie dla nas miejsce, w którym będziemy się czuć komfortowo? Ponieważ żyjemy w czasach, w których każda minuta jest bardzo cenna i często gdzieś się spieszymy, za podstawowe kryterium wyboru różnego rodzaju usług przyjmujemy kompleksowość ich wykonania. Podobnie powinno być z gabinetem dentystycznym, który wybierzemy, ponieważ kompleksowe usługi stomatologiczne pozwolą nam w szybki i skuteczny sposób zadbać o nasze zęby. Dlaczego skoro możemy otrzymać pełen pakiet usług w jednym miejscu mielibyśmy korzystać z usług gabinetów i centów, które oferują jedynie podstawowy zakres leczenia i gdy przyjdzie nam wykonać na przykład rentgen-dentysta wyśle nas na drugi koniec miasta?

Wybierając centrum stomatologiczne powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jakie usługi uważa się obecnie za standardowe? Poza podstawowym leczeniem lub ekstrakcją zęba najlepsze centra oferują:

Wizyty adaptacyjne dla dzieci, bezbolesne znieczulanie pacjenta, które znacznie obniża stres przed wizytą i dyskomfort w czasie zabiegu, higienizację i wybielanie zębów, ortodoncję, implantologię i protetykę, a te najlepsze-leczenie specjalistyczne np. stomatologię sportową. Poza szeroką ofertą powinniśmy również zwrócić uwagę na stosowane w centrum technologie, które wspierają proponowane zabiegi np.: system sterylizacji narzędzi, który chroni przed zakażeniem i daje gwarancje, że jesteśmy leczeni w sterylnych warunkach, rentgen, który pozwala zrobić zdjęcie bez konieczności schodzenia z fotela stomatologicznego dzięki cyfrowemu systemowi diagnostyki radiologicznej, mikroskop i systemy endodontyczne niezbędne przy leczeniu kanałowym, mikrosilniki chirurgiczne i implantologiczne, które zwiększają precyzję i bezpieczeństwo wykonania zabiegów. Pamiętajmy, że stomatologia to dziedzina, która stale i w bardzo szybkim tempie rozwija się, dlaczego więc mielibyśmy korzystać z usług stomatologa, który nie posiada w swoim gabinecie nowoczesnego sprzętu, który usprawnia i skraca proces leczenia? Wybierając centrum stomatologiczne, które zapewnia kompleksowe usługi możemy korzystać z jego usług od dzieciństwa, aż do późnej starości. A świadomość, że nasz dentysta doskonale zna naszą historię leczenia również może pozytywnie wpłynąć na nasz komfort i poczucie bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że centra stomatologiczne dbają o profesjonalizm i stałe doskonalenie zawodowe swoich pracowników. Często zamieszczają na stronach certyfikaty świadczące o kwalifikacjach personelu jak i jakości samego centrum.

Poza jakością usług zwróćmy uwagę na panującą ogólną atmosferę i wygląd gabinetu, czy centrum stomatologicznego. Czy osoba, która wita nas na recepcji jest uprzejma i pomocna? Czy informuje jak można skontaktować się z pracownikami centrum podając numery telefonu, adres mailowy, adres strony www, a coraz częściej adres profilu na Facebooku? Czy w łazience czekają na nas pasta i jednorazowa szczoteczka do zębów, której możemy użyć przed wizytą? Czy wnętrze, w którym czekamy na wizytę i sam gabinet sprawiają, że czujemy się komfortowo? Czy panujący w nich zapach jest przyjemny? Może z głośników płynie relaksująca muzyka albo możemy podczas zabiegu spoglądać na relaksujące obrazy? I wreszcie czy pracownicy centrum dbają o kontakt z pacjentem nie tylko za pomocą maila i telefonu, ale również strony www, na której znajduje się dział z ciekawostkami, specjalistycznymi artykułami, czy filmikami instruktażowymi? Czy możemy znaleźć go np. na Facebooku? Wbrew pozorom takie „drobiazgi” mają ogromne znacznie dla naszego komfortu, dobrego samopoczucia i bezstresowej wizyty u stomatologa.

Choć takie szczegóły jak na przykład zapach w poczekalni może nie mieć dla nas znaczenia, to jednak dla naszego zdrowia warto zadbać o odpowiedni wybór gabinetu i sprawdzić na jakim poziomie usługi świadczy – zaglądając choćby na stronę www. Niewłaściwy wybór może być dla nas bolesny w skutkach ponieważ nieprofesjonalne gabinety mogą nie dbać o sterylność narzędzi co może doprowadzić do chorób, w tym chorób śmiertelnych, zakażeń, czy po prostu źle wykonanego zabiegu, który za jakiś czas lub od razu będzie trzeba poprawić. Pamiętajmy, że niewyleczone zęby prowadzą do wielu schorzeń w naszym organizmie, dlatego starajmy się wybrać profesjonalne centrum stomatologiczne, które da nam gwarancje usług na najwyższym poziomie i kompleksowo zadba o nasz zdrowy i piękny uśmiech.