3 do 7 sekund wystarczy, aby wyrobić sobie opinię o osobie, na którą patrzymy po raz pierwszy. Ma to ogromne znaczenie zarówno w naszym życiu zawodowym jak i prywatnym. Co właściwie wpływa na to, że jedne osoby są dla nas atrakcyjne, wzbudzają zaufanie, a inne nie spotkają się z naszą sympatią?
W pierwszej chwili oceniamy drugą osobę na podstawie jej cech fizycznych, ubioru, zachowania, głosu. Czescy naukowcy udowodnili, że osoby o brązowych oczach i nieco bardziej zaokrąglonych twarzach wzbudzają większe zaufanie od osób niebieskookich. Badania wykazały, że przy ocenie dużą uwagę zwracamy właśnie na kształt twarzy, choć właściwość ta dotyczy niemal wyłącznie oceny mężczyzn. Osoby o twarzach okrągłych, o pełniejszych ustach i policzkach są dla nas bardziej wiarygodne i budzą w nas więcej zaufania.Okazuje się, że oba czynniki – zarówno kolor oczu jak i kształt twarzy determinuje ten sam gen.
Nie oznacza to jednak, że nie mamy wpływu na to czy będziemy postrzegani jako godni zaufania. Wszystko, każda pozytywna zmiana w naszym życiu, zależy od nas samych, dlatego zastanówmy się jakie drobiazgi w swoim wyglądzie, zachowaniu i sposobie bycia możemy zmienić, aby nasze otoczenie odbierało nas pozytywnie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Dostosujmy nasz wygląd do okazji. Formalne spotkania wymagają od nas nieco więcej wysiłku. Odpowiedni strój, makijaż, ogolony zarost oraz manicure zarówno u kobiet jak i u mężczyzn pomoże nam podczas spotkania biznesowego, rozmowy kwalifikacyjnej, pracy w korporacji, czy na kierowniczym stanowisku. Nie tylko sprawimy dobre wrażenie na otaczających nas osobach, ale również dodamy sobie pewności.
Takie „drobnostki” jak strój w stonowanych, nie wyzywających barwach – prym wiedzie tu kolor szary, który uznawany jest za kolor biznesu, profesjonalizmu, który wzbudza największe zaufanie – delikatny makijaż, który podkreśla urodę, ale nie odwraca uwagi naszego rozmówcy od meritum, starannie ogolony zarost i zadbana skóra twarzy podkreślona bielą wyprasowanej koszuli oraz zadbane dłonie sprawią, że zostaniemy potraktowani z szacunkiem, podkreślimy swój profesjonalizm i zaangażowanie, co pozytywnie wpłynie na odbiór naszej osoby, jako tej godnej zaufania.Duże znaczenie ma również nasz sposób mówienia, tembr głosu oraz szybkość wypowiadanych zdań. Mówmy zdecydowanie, konkretnie, powoli, ale nie flegmatycznie. Zadawajmy konkretne pytania i udzielajmy konkretnych odpowiedzi. Przed ważnym spotkaniem ułóżmy sobie w głowie co tak naprawdę chcemy przekazać i osiągnąć, ale nie uczmy się zdań na pamięć. Podczas rozmowy ważna jest naturalność, dlatego gdy na przykład z natury mówimy nieco szybciej lub wolniej niż inni nie starajmy się tego zmieniać na siłę, ale nieco bardziej kontrolować rytm mówienia podczas rozmowy.
Zastanówmy się – wszystko to jesteśmy w stanie osiągnąć niewielkim wysiłkiem. W doborze odpowiedniej sukienki, garsonki czy garnituru pomoże nam sprzedawca w sklepie. Wybierając kosmetyki kolorowe w drogerii zapytajmy o odpowiedni makijaż na formalne okazje. Przed spotkaniem poświęćmy chwilę na wizytę u kosmetyczki, fryzjera i manicurzystki, a jeśli jest to niemożliwe postarajmy się samodzielnie zadbać o te istotne szczegóły. Panujmy nad swoim głosem.
Jeśli spotkanie, na które się wybieramy to rozmowa kwalifikacyjna również warto zastosować się do powyższych zasad, niezależnie od wykonywanego zawodu. Nie należy jednak przesadzić w tych staraniach, aby nie zostały one odebrane jako „sztuczne” – karykaturalne – i podczas rozmowy należy być sobą. Jeśli na co dzień nie chodzimy w garniturach i garsonkach, bo nasz zawód tego nie wymaga, na rozmowę ubierzmy się po prostu bardziej formalnie – dbając o zachowanie pozostałych zasad. Jeansy z koszulą, czy bluzką z kołnierzykiem i marynarką, czy żakietem w zupełności wystarczą. Pamiętajmy, że czując się nieswojo podczas rozmowy zostaniemy odebrani jako niepewni siebie, a nasz strój i wygląd mają za zadanie podkreślić tę pewność, która powinna być również zauważalna w naszych gestach i słyszalna w tembrze głosu. Te wszystkie elementy wpłyną pozytywnie na nasz wizerunek.
Ubierajmy się i wyglądajmy odpowiednio do naszego miejsca pracy. Manicurzystka z połamanymi paznokciami, przyjmująca klientów w garsonce, czy dentysta z ubytkami w zębach i nieświeżym oddechu, na pewno nie wzbudzą zaufania jako profesjonaliści. Podobnie budowlaniec przychodzący na budowę w garniturze i lakierkach lub bizneswoman w poszarpanych jeansach i koszulce na ramiączkach prowadząca spotkanie będą po prostu śmieszni. Pamiętajmy zatem, żeby do wszystkiego podchodzić z umiarem i odpowiednio do sytuacji, w której się znajdujemy.
Nieco inne zasady obowiązują podczas spotkań nieformalnych, np. w gronie przyjaciół i znajomych. Tu możemy pozwolić sobie na większą swobodę i ubrać się tak jak lubimy.Pamiętajmy jednak, że nasz strój i wygląd to sposób okazania szacunku drugiej osobie, dlatego nawet podczas takich spotkań warto o nie zadbać. Nigdy nie wiadomo czy podczas takiego spotkania nie poznamy najważniejszej osoby w naszym życiu. Mniej formalny strój, czy mocniejszy makijaż – jeśli taki wolimy, podkreślą naszą osobowość, a tym samym dodadzą pewności siebie, która jest bardzo atrakcyjną cechą.
Nie zapominajmy również, że w obu sytuacjach pewności siebie i atrakcyjności, które wpływają pozytywnie na zaufanie doda nam szczery i zadbany uśmiech. Kiedy spoglądamy na twarz drugiego człowieka w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na oczy i właśnie uśmiech. Ten niezadbany potrafi skutecznie odstraszyć naszego rozmówcę, ponieważ często towarzyszy mu nieświeży oddech, nieestetyczne przebarwienia po kawie, herbacie, alkoholu czy papierosach. Pamiętajmy jednak, że tu znowu wszystko zależy od nas. Specjaliści, z profesjonalnych centrów stomatologicznych przekonują, że codzienne dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej to zupełne minimum, o które możemy i powinniśmy zadbać sami. Jednak warto uzupełnić te starania o regularne wizyty w takich centrach, które oferują doskonałą opiekę i fachową pomoc. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, korzystanie z takich zabiegów jak higienizacja, wybielanie zębów, a w trudniejszych przypadkach leczenie zębów i pomoc ortodonty pozwolą nam na co dzień cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem, który jest nieocenionym skarbem podczas nawiązywania kontaktu z ludźmi i niejednokrotnie potrafi oczarować. Szczery, zadbany uśmiech zjednuje otoczenie, przyciąga uwagę, wzbudza zaufanie i sympatię – pozytywnie wpływa na ocenę naszej osoby podnosząc poziom naszej atrakcyjności – nie tylko fizycznej, ale również jako profesjonalisty.
I choć w XXI wieku może być nam trudno w to uwierzyć podczas oceny naszej osoby przez otoczenie nadal działają pierwotne, podświadome instynkty, zakorzenione w nas od wieków, które powodują, że często zwracamy mniejszą uwagę lub nie zwracamy jej w ogóle na merytorykę i sens wypowiedzi naszego rozmówcy, a w głównej mierze skupiamy się na jego wyglądzie. Nie jest to jednak okazanie braku szacunku, a naturalna reakcja naszego organizmu na fizyczne aspekty wyglądu drugiej osoby.
Pamiętajmy jednak, że mając tego świadomość możemy w znacznej mierze wpływać na to jak odbierają nas inni. Stosując proste zasady opisane powyżej jesteśmy w stanie osiągną każdy zamierzony cel. Czy sami nie chcielibyśmy, aby osoby, które się z nami spotykają stosowały się do tych zasad? Pamiętajmy jednak, że zawsze należy zacząć od siebie i traktować innych tak jak chcielibyśmy być traktowani, dlatego bądźmy sobą, okazujmy ludziom szacunek zarówno przez słowa, które wypowiadamy jak i poprzez swój wygląd, a przede wszystkim uśmiechajmy się szczerze pięknym, zadbanym uśmiechem, a na pewno zasłużymy na miano osoby godnej zaufania.