Pytania i odpowiedzi

Braki w uzębieniu wpływają negatywnie na stan jamy ustnej, a w konsekwencji na stan zdrowia całego organizmu. Wszczepienie implantu zębowego zapobiega zanikowi kości oraz skrzywieniu, a nawet wypadnięciu sąsiadujących zębów. Implant nie wymaga szlifowania sąsiadujących zębów, jest stabilny i trwały. Implanty zębowe mogą zastąpić jeden, ale także wiele ubytków zębowych, dzięki czemu możesz cieszyć się pięknym uśmiechem oraz zachowanymi rysami twarzy.

Obecnie nie ma przeciwwskazań do założenia implantów, natomiast nie są one wskazane dla osób poniżej 16-17 roku życia. Istnieje również kilka sytuacji, które wymagają konsultacji z lekarzem prowadzącym, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Należą do nich między innymi: ciąża, osteoporoza, zaburzenia układu krzepnięcia, nieustabilizowana cukrzyca, wady serca, schorzenia szpiku kostnego, nieleczona próchnica i paradontoza, padaczka, choroba Parkinsona, choroba reumatoidalna, nowotwory, AIDS, uzależnienie od narkotyków i alkoholu, tytoniu, zdiagnozowana choroba psychiczna.

Wszczepienie jednego implantu trwa około 15-20 minut i jest wykonywane w miejscowym znieczuleniu. Jeśli po założeniu implantu pacjent odczuwa ból — zaleca się zastosowanie zwykłych środków przeciwbólowych. Pomimo początkowego dyskomfortu, który odczuwają niektórzy pacjenci — już następnego dnia można normalnie funkcjonować.

Wszczepienie implantu jest wykonywane pod miejscowym znieczuleniem, dlatego jest to zabieg bezbolesny. Niektórzy pacjenci odczuwają pewien dyskomfort, który można porównać do tego odczuwanego podczas usunięcia zęba. Ból może pojawić się po zabiegu, ponieważ dziąsło zostało naruszone i może być opuchnięte. Zaleca się wtedy tradycyjne środki przeciwbólowe lub antybiotyk w celu uniknięcia ewentualnej infekcji.

Tak, każdy ubytek można zastąpić implantem, jednak konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejszy to dobry stan kości wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, co sprawdza się na poprzedzających zabieg badaniach diagnostycznych. Jeśli stwierdzono ubytek tkanki kostnej — w pierwszej kolejności odbudowuje się ją, a następnie przeprowadza zabieg wszczepienia implantu.

Nawet najlepszy implant to dla naszego organizmu ciało obce, dlatego nie zawsze się przyjmuje. Jednak obecnie poziom odrzucenia implantu to tylko około 2%. Wiele zależy od samych umiejętności specjalisty, który wykonuje zabieg — dlatego polecamy wybierać sprawdzone kliniki stomatologiczne. Znaczenie mają również niezdrowe nawyki pacjenta, wśród których największy wpływ na odrzucenie implantu ma palenie papierosów.


W Centrum Stomatologicznym Zakopianka skuteczność wykonywanych zabiegów wszczepienia implantu wynosi 99%.

Tak. Jak wszystko, protezy również się zużywają. Aby maksymalnie przedłużyć ich trwałość, zalecamy regularne (co najmniej raz w roku) wizyty kontrolne, podczas których protetyk sprawdzi stan protezy. Niezależnie od tego, jak dobrze dbasz o protezy po około 5-7 latach zanika podłoże protetyczne w jamie ustnej i proteza przestaje idealnie pasować — zaczyna spadać. To znak, że należy ją wymienić.

W wyjątkowych sytuacjach, takich jak złamanie zęba, zniszczenie czy zgubienie protezy — można ją wykonać nawet w jeden dzień. Standardowo wykonanie nowej protezy trwa około 5-10 dni roboczych. Należy pamiętać, że jest praca wymagająca precyzji, a proteza ma nam posłużyć co najmniej kilka lat i zastąpić naturalne zęby, dlatego pośpiech nie jest wskazany.

Wybór właściwego uzupełnienia protetycznego zależy od kilku istotnych czynników, do których należą między innymi: ilość brakujących zębów, ilość i jakość pozostałych zębów, miejsca braku zębowego, stanu podłoża kostnego, dziąseł i błony śluzowej, ogólnego stanu zgryzu, a także budżetu pacjenta. Nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązanie podczas konsultacji oraz stworzą indywidualny plan leczenia.

W przeciwieństwie do klasycznej protezy, tej opartej na implantach nie trzeba zdejmować na noc. Ponieważ jest ona przymocowana na implantach, nie ma ryzyka, że jakiś element poluzuje się i zablokuje drogi oddechowe. Jednak jeśli zdecydujesz się nie zdejmować protezy na noc, pamiętaj o jej właściwym, dokładnym i regularnym czyszczeniu.

Aby jak najdłużej cieszyć się protezą, warto o nią prawidłowo dbać. Na pewno należy regularnie i dokładnie ją czyścić, ale istnieje jeszcze kilka porad, które warto zastosować w codziennym życiu. Najlepszą poradą jest dbanie o protezę jak o naturalne zęby, a zatem należy żuć pokarm dokładnie i obustronnie, myć protezę po każdym posiłku, pamiętać o regularnych wizytach u protetyka, ale także u dentysty, przechowywać protezę w suchym pojemniku z dostępem do powietrza. Co bardzo istotne, nie należy samodzielnie naprawiać protez, ponieważ grozi to jej stałym uszkodzeniem i koniecznością wcześniejszej wymiany.

Jeśli posiadasz protezę stałą twoja dieta nie musi się różnić od tej, którą stosowałeś przed jej założeniem. Aby przyzwyczaić się do protezy zalecamy spożywanie małych kęsów pożywienia oraz dokładne, obustronne gryzienie.
Jeśli posiadasz protezę ruchomą na samym początku zalecamy pokarm płynny i półpłynny oraz stopniowe wprowadzanie twardszego pożywienia. Należy również gryźć bokiem, a nie przodem protezy.

Choć proteza to ciało obce w jamie ustnej to jednak z czasem można się do niej na tyle przyzwyczaić, że jest dla pacjenta jak naturalne zęby. Oczywiście najtrudniejsze są początki, gdy dziąsła są nieco podrażnione, jama ustna przyzwyczaja się do protezy, trudniej jest jeść, czy wymawiać niektóre słowa. Z czasem ten chwilowy dyskomfort mija i pacjent odczuwa pełną swobodę przy codziennym korzystaniu z protezy.

Trwałość korony zależy od materiału, z jakiego jest wykonana oraz od tego, czy o nią dbamy. Statystycznie, dobre korony mogą posłużyć pacjentowi nawet 20 lat, jeśli będzie on je traktował jak naturalne zęby i regularnie je czyścił, ale także chodził na wizyty kontrolne — co sześć miesięcy.

Korona jest równie trwała, jak naturalny ząb i podobnie jak naturalny ząb może się ścierać lub ulec zniszczeniu. Jeśli kość zębowa, na której została osadzona korona, nie ulegnie zniszczeniu — korona może posłużyć nam bardzo długo.

Szlifowanie naturalnego zęba jest konieczne, aby zrobić miejsce dla korony i dopasować ją idealnie do miejsca, w którym będzie zakładana. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny.

Istnieje kilka przeciwwskazań do założenia korony. Jednym z podstawowych jest stan zębów i jamy ustnej. Zanim zdecydujemy się na koronę musimy wyleczyć zęby, zadbać stan dziąseł, a także sprawdzić stan korony naturalnego zęba — zbyt krótka naturalna korona wymaga odbudowy. O wszystkich przeciwwskazaniach informuje lekarz prowadzący, który wspólnie z pacjentem stworzy plan koniecznych przed założeniem korony działań.

Zadaniem korony jest zastąpienie naturalnego zęba, dlatego mimo obaw pacjentów, możemy zapewnić, że nie ma takiej możliwości. Zastosowane podczas zakładania korony materiały mają za zadanie przytwierdzenie korony protetycznej w sposób szczelny oraz zablokowanie wszelkich mikroszczelin, aby uniemożliwić przedostanie się nawet najmniejszego pokarmu pod koronę.

Korona ma za zadanie zastąpić naturalny ząb, dlatego najlepiej dbać o nią tak, jak na co dzień dbamy o inne zęby. Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, a także o wizytach kontrolnych. Po założeniu korony możesz poprosić higienistkę o instruktaż prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, aby twoje zęby i nowa korona pozostały z tobą jak najdłużej.

W zależności od wielkości nowego mostu protetycznego czas oczekiwania to od 5 do 14 dni. W tym czasie zapewniamy uzupełnienie tymczasowe, aby każdy pacjent mógł czuć się komfortowo podczas oczekiwania na nowy most protetyczny.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. W zależności od tego, czy pracujemy z zębem żywym, czy z martwym (po leczeniu kanałowym i usunięciu nerwu) podczas wykonywania mostu pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, aby nie odczuwał on żadnego dyskomfortu. Ząb martwy nie wymaga nawet znieczulenia.

W Centrum Stomatologicznym Zakopianka na pierwszym miejscu stawiamy komfort i dobre samopoczucie pacjenta. Wiemy również, jak ważna dla naszych pacjentów decydujących się na zabiegi protetyczne jest estetyka, dlatego każdemu pacjentowi, który oczekuje na wykonanie mostu protetycznego, gwarantujemy uzupełnienie tymczasowe, które w pełni zastąpi powstały ubytek i pozwoli normalnie funkcjonować, aż do momentu założenia właściwego mostu. A jeśli do tej pory pacjent korzystał z protezy ruchomej nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystał z niej w czasie oczekiwania na nowy most protetyczny.

Jeśli nie istnieją medyczne przeciwwskazania, a kość zębowa, którą chcemy uzupełnić implantem lub koroną, jest odpowiednio duża i zdrowa można zmienić most na nowy implant. Wiąże się to również z koniecznością oszlifowania zębów pod nową koronę oraz wypełnienia luk implantami, na których również umieścimy koronę.

O mosty protetyczne należy dbać tak samo, jak o naturalne zęby. Ważne jest regularne i dokładne szczotkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych, nitowanie, usuwanie kamienia nazębnego. Należy również dbać o dziąsła i całą jamę ustną, a także pamiętać o regularnych wizytach (co sześć miesięcy) u stomatologa. Dzięki temu nie tylko naturalne zęby, ale także mosty protetyczne będą służyć naprawdę długo.

 

Po założeniu mostu protetycznego możesz poprosić higienistkę o instruktaż prawidłowego dbania o zęby i jamę ustną.

Zadaniem mostu protetycznego jest zastąpienie naturalnych zębów, dlatego mimo obaw pacjentów, możemy zapewnić, że nie ma takiej możliwości, aby jedzenie przedostało się pod most. Zastosowane podczas zakładania mostu materiały mają za zadanie przytwierdzenie go w sposób szczelny oraz zablokowanie wszelkich mikroszczelin, aby uniemożliwić przedostanie się nawet najmniejszego pokarmu pod most protetyczny.

Szlifowanie naturalnego zęba jest konieczne, aby zrobić miejsce dla mostu i dopasować go idealnie do miejsca, w którym będzie zakładany. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny.

Istnieje kilka przeciwwskazań do założenia mostu protetycznego. Jednym z podstawowych jest stan zębów i jamy ustnej. Zanim zdecydujesz się na most protetyczny powinieneś wyleczyć zęby, zadbać o stan dziąseł, a także sprawdzić stan korony naturalnego zęba — zbyt krótka naturalna korona wymaga odbudowy. O wszystkich przeciwwskazaniach informuje Cię lekarz prowadzący, który wspólnie z Tobą stworzy plan koniecznych przed założeniem mostu działań.

Obecnie stały aparat ortodontyczny może założyć osoba w każdym wieku. Ważne, by przed założeniem aparatu wyleczyć wszystkie zęby i zadbać o zdrowie jamy ustnej. O tym, czy możesz założyć stały aparat ortodontyczny poinformuje Cię lekarz prowadzący podczas konsultacji ortodontycznej.
Osoby dorosłe powinny liczyć się z tym, że leczenie może potrwać dłużej niż u dzieci i młodzieży, co wynika z uwapnienia kości lub z obecności koron i mostów.

Pomimo tego, że leczenie może trwać dłużej — nawet osoba dorosła — przy regularnych wizytach u ortodonty — może w stosunkowo krótkim czasie cieszyć się nowym pięknym uśmiechem.

Istnieje kilka przeciwwskazań do założenia aparatu ortodontycznego, a są to między innymi: choroby związane z obniżoną odpornością organizmu (np. białaczka), niewyrównana cukrzyca i zaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków przeciw osteoporozie, postępująca choroba przyzębia. O wszystkich przeciwwskazaniach poinformuje Cię lekarz prowadzący podczas konsultacji. Podpowie również czy są to przeciwwskazania czasowe, czy stałe, jak im przeciwdziałać — jeśli to możliwe i jakie inne rozwiązania będą dla Ciebie odpowiednie, jeśli przeciwwskazania okażą się trwałe.

Każdy pacjent reaguje inaczej podczas całego procesu leczenia ortodontycznego. Choć samo zakładanie aparatu nie jest bolesne to po jego założeniu przez kilka dni wielu pacjentów odczuwa lekki dyskomfort i ból przy nagryzaniu. Dyskomfort ten znika po kilku dniach i pojawia się po kolejnych wizytach kontrolnych, ale też z każdą wizytą szybciej znika.

Czas leczenia ortodontycznego jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od wielu czynników, takich jak zaawansowanie wady zgryzu, ogólny stan jamy ustnej, regularność wizyt kontrolnych. Najczęściej leczenie ortodontyczne trwa 1-2 lata, ale istnieją przypadki, w których leczenie będzie trwało dłużej.

O zęby powinniśmy dbać zawsze, ale osoby, które noszą aparat ortodontyczny powinny to robić jeszcze bardziej skrupulatnie i regularnie. Istnieje wiele specjalistycznych akcesoriów do czyszczenia zębów osób z aparatem ortodontycznym, a także samego aparatu. Zalecamy nie tylko dokładne szczotkowanie, ale także stosowanie nici dentystycznej, płukanek do ust, irygatorów i specjalnych czyścików do zębów i aparatów. Po założeniu aparatu ortodontycznego poproś higienistkę z Centrum Stomatologicznego Zakopianka o instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. To na pewno pomoże w uzyskaniu pięknego i zdrowego uśmiechu po zdjęciu aparatu.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) jest konieczne, gdy dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń — zapalenia miazgi zęba. Leczenie kanałowe jest wykonywane pod znieczuleniem, dlatego jest w pełni bezbolesne, a polega na usunięciu chorej miazgi z kanałów zębowych, dokładnym ich oczyszczeniu, osuszeniu, wypełnieniu i szczelnym zamknięciu kanałów. Choć pacjenci nie lubią leczenia kanałowego, warto podkreślić, że obecnie jest to zabieg zupełnie bezbolesny, dlatego warto je przemyśleć, aby uratować ząb, zanim zdecydujesz się na jego usunięcie.

Nie. Leczenie endodontyczne (kanałowe) nie boli ponieważ jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo usuwając chorą miazgę usuwamy także nerwy, a więc ząb nie przewodzi impulsów bólowych.

Leczenie endodontyczne wskazane jest wtedy, gdy zmiany w miazdze zęba są już nieodwracalne i pacjentowi grozi usunięcie zęba. Leczenie kanałowe to ostatni sposób, aby uratować ząb. Warto podkreślić, że brak działania w przypadku chorej miazgi może mieć również inne konsekwencje zdrowotne, poza bolącym zębem.

Leczenie kanałowe pozwala zachować własny naturalny ząb, pomimo że nie jest on już unerwiony. Należy pamiętać, że zawsze warto walczyć o zachowanie naturalnych zębów, a zastosowanie koron czy implantów powinno być rozważane w ostateczności. Jeśli istnieje ryzyko usunięcia zęba, warto zgłosić się do specjalisty, który doradzi najlepsze w konkretnej sytuacji rozwiązanie.

Zastosowanie licówek pozwala na dopasowanie koloru i kształtu do naturalnych zębów bez ryzyka, że z czasem się przebarwią. Materiał, z którego są wykonywane, zapewnia ich trwałość, połysk i odporność na ścieranie, dzięki czemu pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.

O licówki należy dbać tak jak o naturalne zęby. Regularnie je szczotkować, jeśli to możliwe nie narażać ich na nadmierny nacisk, a więc nie zaciskać szczęki i nie zgrzytać zębami, a także ograniczyć spożycie barwiących pokarmów i napojów takich jak kawa, herbata czy wino.

Założenie licówek to zabieg estetyczny, dlatego nie ma do niego wskazań zdrowotnych. Często decydują się na nie pacjenci, którzy chcieliby nieco poprawić wygląd naturalnych zębów. Na przykład kiedy zmieniły one kształt lub kolor lub pojawiła się erozja, ubytki przyszyjkowe czy diastema, czyli szpara międzyzębowa.

Istnieje kilka przeciwwskazań do założenia licówek. Przyczyny zdrowotne to na przykład zły stan przyzębia i dziąseł, które należy najpierw wyleczyć. Założenie licówek powinny również przemyśleć osoby, które zaciskają zęby, cierpią na bruksizm, a nawet obgryzają paznokcie czy ołówki.

Obecnie stosowane metody wybielania zębów są całkowicie bezpieczne, a wykonywane przez specjalistę gwarantuje piękny i trwały efekt. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań, w tym między innymi: nadwrażliwość zębów, czy choroby dziąseł, dlatego zawsze warto skonsultować chęć wybielenia zębów z lekarzem prowadzącym. Dzięki temu pacjent ma pewność, że wykonany zabieg będzie bezpieczny, skuteczny i trwały.

Trwałość efektu wybielania zębów zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą regularna higiena jamy ustnej oraz dieta nieobfitująca w barwiący pokarm i napoje. Istotnym elementem jest również naturalny kolor zębów. Jeśli prawidłowo dbasz o wybielone zęby efekt wybielania może utrzymać się nawet do dwóch lat.

Każdemu pacjentowi, który poddał się zabiegowi wybielania, polecamy zastosowanie przez kilka, a nawet kilkanaście dni, tak zwanej białej diety, która polega na spożywaniu „białych” – niebarwiących pokarmów oraz unikanie na przykład jagód czy buraków. Dodatkowo zalecamy, aby w pierwszych dniach nie spożywać kawy, herbaty, czy wina, a także pokarmów, które mogą podrażnić nadwrażliwe po zabiegu zęby, np. cytrusów.
Wybielone zęby powinno się również regularnie i dokładnie czyścić, aby jak najdłużej zachować piękny efekt białych zębów.

Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów to objaw zapalenia, które jeśli pozostanie nieleczone, może przekształcić się w choroby przyzębia i dziąseł, a nawet paradontozę. Ich konsekwencją może być wypadanie zębów. Dlatego krwawienia dziąseł nie należy lekceważyć i warto je skonsultować ze specjalistą, który sprawdzi stan zębów i dziąseł oraz zaleci odpowiednie działania. Należy pamiętać, że przyczyną krwawiących dziąseł jest często nagromadzenie kamienia nazębnego, dlatego warto zadbać, aby regularnie usuwać go z zębów podczas zabiegów higienizacji. Krwawienie dziąseł może być również spowodowane, źle dobraną szczoteczką do zębów, dlatego zawsze warto zapytać dentystę, jaka szczoteczka będzie odpowiednia dla twoich zębów.

Statystyki pokazują, że choroba przyzębia częściej dotyka mężczyzn, ale przyczyny trzeba szukać najprawdopodobniej w nawykach związanych z dbaniem o higienę jamy ustnej. Jak pokazuje nasze doświadczenie, choć ostatnio zaczęło się to pozytywnie zmieniać, to jednak panowie nie dbają tak dobrze o zdrowie swoich zębów, jak panie. Ich wizyty kontrolne są rzadsze, rzadziej również wykonują zabiegi higienizacji zębów, a także rzadziej szczotkują czy nitkują zęby, dlatego są bardziej narażeni na choroby przyzębia.

Tak. Palenie papierosów może negatywnie wpłynąć na stan dziąseł, a w konsekwencji na rozwój paradontozy. Dzieje się tak, ponieważ palenie wpływa na odkładanie się złogów nazębnych, a także sprzyja rozwojowi bakterii.

Jak pokazują badania, leczenie paradontozy przynosi znacznie gorsze efekty wśród osób palących. Jest to spowodowane stałym narażeniem jamy ustnej na działanie wysokiej temperatury i węglowodorów, które znajdują się w dymie papierosowym.

Pierwszym objawem, który może wskazywać na rozwijającą się chorobę przyzębia, są krwawiące podczas szczotkowania lub wizyty stomatologicznej dziąsła. Jeśli kilka dni wcześniej nie nastąpiła zmiana szczoteczki do zębów, co może wskazywać na jej zły dobór warto wybrać się do dentysty, aby jak najszybciej zdiagnozować problem i zapobiec rozwojowi choroby. Do innych częstych objawów chorób przyzębia należą między innymi: tkliwe, obrzęknięte lub zaczerwienione dziąsła, krwawienie dziąseł podczas jedzenia, nie tylko twardych pokarmów, nadwrażliwość na ciepło i zimno, suchość w ustach, niesmak i brzydki zapach z ust, obniżenie szyjek zębowych, rozchwianie zębów.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, bez wahania, umów się na wizytę u dentysty, aby jak najszybciej powstrzymać rozwój choroby. Lekarz prowadzący zaproponuje plan leczenia i wskaże możliwe rozwiązania.

Osoby chorujące na cukrzycę są narażone na choroby przyzębia nawet o 25% częściej niż osoby zdrowe. Wynika to z prostego faktu, że jednym z objawów cukrzycy jest utrudnione gojenie się ran. Co negatywnie wpływa na próby wyleczenia choroby przyzębia. Niestety choroby przyzębia mają również negatywny wpływ na przebieg cukrzycy, dlatego osoby chorujące na cukrzycę i choroby przyzębia powinny być pod stałą opieką specjalistów, w tym lekarza dentysty.

Niestety nieleczona choroba przyzębia może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla ogólnego zdrowia pacjenta. Jeśli dojdzie do zakażenia wywołanego zapaleniem dziąseł konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Do niektórych z nich należą: zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, choroba reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie tęczówki oka oraz żył. Dlatego objawów choroby przyzębia, nie należy lekceważyć i jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty. Ważna jest również codzienna i dokładna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.