Jeszcze jakiś czas temu leczenie endodontyczne popularnie zwane „kanałowym” nie należało do najprzyjemniejszych zabiegów stomatologicznych. Czas leczenia był dość długi i niezbyt przyjemny. Obecnie, proces ten został znacznie skrócony, a odpowiednie znieczulenie powoduje, że jest on właściwie bezbolesny. Bardzo często endodoncja stanowi podstawę do dalszego leczenia np. protetycznego, czy mikrochirurgicznego. Jednak warunkiem jest, aby zabieg został wykonany poprawnie. Jakie powikłania mogą nas czekać, jeśli niedoświadczony dentysta źle wykona ten zabieg?

Leczenie kanałowe to nic innego jak oczyszczanie kanału zęba z miazgi, która uległa nieuleczalnemu zapaleniu i wypełnieniu go odpowiednim materiałem. Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo, a efekt leczenia widać już po pół roku. Jest to bardzo precyzyjny zabieg, który wykonany nieprawidłowo może nieść wiele zagrożeń. Bardzo ważne, aby w leczeniu kanałowym nie pominąć żadnego z etapów:

Podstawowym błędem wykonywanym przez niedoświadczonych stomatologów już podczas samego procesu jest niedopełnienie lub przepełnienie kanału oraz perforacja dna komory lub korzenia. Przez nieuwagę może dojść również do złamania i pozostawienia narzędzia w kanale lub złamania korony zęba. Brak reakcji lekarza na popełnione błędy może spowodować późniejsze powikłania.

Najczęstszym błędem wczesnym jest niedopełnienie kanału, które w konsekwencji prowadzi do przewlekłego zapalania. Natomiast przepełnienie kanału prowadzi do resorpcji – wchłonięcia się materiału przez tkanki, co w konsekwencji może spowodować nieprawidłowe gojenie się i zapalenie tkanek. Pamiętajmy wiec, że jedynie szczelne wypełnienie jamy zęba materiałem biokompatybilnym pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków do gojenia się powstałych zmian.

W przypadku perforacji może dojść do zapalenia rozrzedzającego kości sąsiadujące. Jest to długi proces, widoczny po jakimś czasie od zabiegu. Perforacja może doprowadzić również do przewlekłego zapalenia okołowierzchołkowego spowodowanego przenikaniem bakterii i toksyn z kanału do tkanek. Niestety późne powikłania są wykrywane najczęściej przypadkowo podczas wykonywania zdjęcia RTG.

Istnieje również zagrożenie złamania narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania. W konsekwencji spowoduje to ból, obrzęk, a nawet wystąpienie ropnia, które trzeba będzie leczyć antybiotykiem, a po ustąpieniu objawów usunąć pozostawioną część narzędzia i ponownie zamknąć kanał.

Ponieważ zęby leczone kanałowo są najczęściej bardzo zniszczone niedoświadczony stomatolog może przez swoją nieuwagę złamać naruszoną koronę zęba, co w konsekwencji prowadzi do konieczności odbudowania części korony, jeśli złamanie jest częściowe lub odbudowania całej korony za pomocą zabiegów protetycznych.

Leczenie endodontyczne, choć w obecnych czasach wsparte najnowszą technologią, to jednak nie należy do zabiegów prostych. Oddając się w ręce niedoświadczonego stomatologa możemy narazić swoje zdrowie na poważny uszczerbek. Jednak korzystając z usług lekarzy stomatologów z profesjonalnych centrów stomatologicznych możemy mieć pewność dobrze wykonanego zabiegu. Dodatkowo sami możemy skontrolować przebieg leczenia prosząc naszego lekarza stomatologa, aby wykonał zdjęcie RTG i pokazał nam wypełniany kanał. Na zdjęciu zobaczymy ząb i białą kreskę w miejscu kanału. Jeśli jest ona widoczna na całej długości kanału oznacza to, że zabieg został wykonany poprawnie. Jeśli biała linia nie dochodzi do końca kanału możemy zakwestionować prawidłowość wykonania zabiegu i poprosić lekarza o powtórne wypełnienie kanału. Na zdjęciu zobaczymy również czy w kanale nie znajdują się złamane fragmenty narzędzi. Pamiętajmy, że zdjęcie robimy po to, aby ocenić prawidłowość wykonania zabiegu, dlatego poświęćmy chwilę na jego obejrzenie, abyśmy mieli pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.